haber

Afet İşleri Müdürlüğünce düzenlenen konferans

2023-10-09


Belediyemize bağlı Afet İşleri Müdürlüğünce düzenlenen “Ansızın Gelen Afet, Deprem” temalı konferansla doğal afetlerin önemi vurgulandı.

Yakın zamanda ülkeyi yasa boğan ve binlerce vatandaşımızın hayatını kaybettiği deprem örnek verilerek insan hayatını tehdit eden ve yaşamı sekteye uğratan deprem veya olası afetlerle ilgili Doğubayazıt'ın karşılaşacağı riskler konuşuldu.

Kurumumuzun ilçede ilk defa gerçekleştirdiği konferansa, belediye başkanımız Sayın Yıldız Acar, sivil toplum kuruluşları, AFAD, ilçe müftülüğü, Doğubayazıt kızılay, Mahalle ve köy muhtarları ile kurum yetkilileri katılırken, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Azad SAĞLAM SELÇUK ve Dr. Sacit MUTLU’nun Doğubayazıt özelinde yapmış oldukları çalışmaları anlatarak tüm dikkatleri üzerlerine çekti.

Bunun yanı sıra belediyemizin imar işleri müdürlüğüne bağlı mühendis,mimar ve harita teknikerlerinin yaptığı analizler sonucunda, olası deprem öncesi aldıkları önlemleri ve çarpık kentleşmenin önüne geçmek amacıyla yaptıkları çalışmaları aktardılar.

Konferans katılımcılara verilen plaketlerle son buldu.